Faranji s.r.o.
podchod stanice metra Andìl
Na Kní¾ecí, Praha 5, 150 00
Severní historická cesta
Etiopie, nejstar¹í nezávislý národ v Africe, si nese své dìdictví, které pochází z prvního století na¹eho letopoètu. Obchodníci z Øecka, Øíma, Persie a Egypta se dozvìdìli o bohatství území, které je dnes Etiopií, ji¾ v prvním století na¹eho letopoètu. Tím územím byl Axum - hlavní mìsto veliké øí¹e. Øí¹e, která se stala jednou z prvních køes»anských zemí Afriky. Pozdìji, v 10. století, význam Axumu poklesl a v zemi vládla nová dynastie Zagwe v místech, kde je nyní Lalibela. Axum, Lalibela a Gonder tak nesou nejvìt¹í historické dìdictví.
Nábo¾enství mìlo v¾dy v Etiopii znaèný vliv. ®ádná zemì v subsaharské Africe nemù¾e vysledovat svùj pùvod tak daleko zpìt jako právì Etiopie. Etiopie je uvedena tøiatøicetkrát v Bibli a mnohokrát v Koránu. Mo¾ná i to je dùvod, proè tak mnoho náv¹tìvníkù se stále navrací na 'historickou trasu', a nechá si vyprávìt barvité pøíbìhy a fantastické povídky o té dávné zemi dnes známé jako Etiopie.
Velmi dobøe udr¾ovaná 'historická cesta' po severní Etiopii dnes tvoøí jádro cestovního ruchu v zemi. Lze pravdìpodobnì bez nadsázky øíci, ¾e 98% cestovatelù po Etiopii zaèíná právì touto trasou. A je to tak správnì. Není jiná cesta v sub-saharské Africe a v jistém smyslu ani jiná na svìtì, která by cestovatelùm pøipravila tak bohatý historický a kulturní poklad, jaký je obsa¾en na cestì po severní Etiopii. Tato cesta je putování, kolem ètyø mìst na severu, a poté nás zavede do hradbami obklopeného mìsta Harer na východì. Ka¾dé místo a ka¾dé mìsto se pøitom nesmírnì li¹í toho druhého.
Lalibela
Pro vìt¹inu náv¹tìvníkù Etiopie jde o nejvýznamnìj¹í zastávku na
severním okruhu. Støedovìké hlavní mìsto Lalibela, ve kterém vysoko v
horách stojí komplex dvanácti do skály vytesaných kostelù. Pro svoji
dechberoucí krásu se tyto kostely staly oprávnìnì “osmým divem” svìta a
dnes patøí do svìtového bohatsví UNESCO. Církev zde dodnes stojí jako
inspirativní zdroj køes»anské civilizace, tak pøekvapující v “èerné
Africe”.
Bahir Dar
Vìt¹inou se bere jako první zastávka na Severním okruhu. Ru¹né obchodní centrum vystavìné na ji¾ním bøehu jezera Tana, nejvìt¹í vodní plochy v Etiopii a oficiálního zdroje Modrého Nilu. Kromì fascinujícího a velmi tradièního trhu a bohatého ptaèího ¾ivota, je Bahir Dar pøirozenou základnou pro nìkolik výletù: na senzaèní vodopády Modrého Nilu, a pro lodní výlet na nìkteré (a nebo v¹echny) ú¾asné støedovìké klá¹tery rozeseté na ostrovech a poloostrovech jezera Tana.
GondarNa sever od jezera Tana je oblíbené druhá zastávka severního okruhu - mìsto Gondar. Gondar byl hlavním mìstem Etiopie po témìø 300 let od roku 1635. Mìsto je proslulé impozantním hradem ze 16. století a nádhernì vyzdobeným kostelem Debre Birhan Selassie. Milovníci trekù a pì¹í turistiky mohou na severu nav¹tívit neopakovatelná panoramata Simienskych hor s divokými tlupami paviánù D¾elada a kozoro¾cù Walia. Po nedávno vybudované zpevnìné silnici je Simienský národní park reálnì dosa¾itelný i jako jen jednodenní výlet z Gondaru, doporuèujeme ale výlet alespoò tøídenní nebo si zorganizovat speciální trek pøes vesnici Arkwasie, který trvá osm dnù.
Fotogalerie ze severní historické cesty - putování za starovìkým køes»anstvím
Axum
Tøetí zastávkou na historickém okruhu je starobylé hlavní mìsto Axum le¾ící poblí¾ eritrejské hranice v srdci bývalé Axumitské øí¹e, útvaru, který této oblasti dominoval hospodáøsky i politicky asi tisíc let pøed jeho rozpadem okolo roku 700 na¹eho letopoètu. Axum je pro cestovatele dnes známý svými obøími obelisky (náhrobky), které se nacházejí v severovýchodní èásti mìsta. Ale vlastnì celé mìsto se skládá z fascinující smìsi antických památek, katakomb, ruin palácù a skalních rytin, které jsou svou slo¾itostí velkou záhadou starobylé civilizace. Tato záhada je umocnìna i tím, ¾e nedaleký Yeha Temple, byl podle odhadù vybudobán u¾ pøed 2500 lety. Axumský kostel svaté Marie Sionské je pokládán za místo, kde je ulo¾ena posvátná Archa úmluvy, a který je ji¾ více jak 1600 let srdcem duchovní etiopské ortodoxní církve. Axumitské architektonické dìdictví ¾ije i v nìkolika dal¹ích starobylých chrámech, pøístupných jen mu¾ùm a jen po spu¹tìných lanech ze srázu - jako napøíklad slavný klá¹ter Debre Damo.
Harar
Poslední zastávkou na cestì a první ve východní èásti zemì je mìsto Harar, dobøe známé pro své islámské uèení a jeho ¹koly, stejnì jako pro svá øemesla jako tkaní a ko¹íkáøství. Dostáváme se z oblasti køes»anské do oblasti islámské. Nádherné ¾eny ve svítivých, svìtlých barvách se procházejí mìstem, mnohdy obleèené i v èervených, fialových nebo èerných ¹atech se sametovými kalhotami a zahalené do svìtle oran¾ových ¹átkù. Mezi nejzajímavìj¹í místa patøí samotné hradby mìsta Harar obklopující celé mìsto po stovky let. Jen pìt bran do nìj vedlo a¾ do roku 1889, kdy císaø Menelik II. postavil dal¹í dvì. A to je do dne¹ních dob v¹e. Uniknout by vám ale nemìl ani starý královský palác Ras Makonnen (zbudovaný otcem posledního krále z Etiopie a po nìm také nazvaný) èi me¹ita Jami, její¾ historie sahá a¾ do 17. století a dnes je jednou z dal¹ích 89 me¹it. A blízko této me¹ity je i dùm, kde ¾il slavný francouzský básník Arthur Rimbaud po útìku z Francie. Nakonec veèer pak ka¾dý z náv¹tìvníkù se musí zúèastnit obøadu krmení hyen, který je zde vyhlá¹ený.
Fotogalerie z Hararu - cestou po muslímské èásti Etiopie
Taking A Journey Through Ethiopia
17.11.
Learning To Sing Ethiopia Songs
17.11.
The World Of Ethiopia Music
17.11.
Staying In Ethiopia Hotels
17.11.
The History of the Ethiopian Flag
17.11.
Discovering Ethiopia Culture
17.11.
The Battle For Ethiopia Children
17.11.
The Promising Future Of Ethiopia Adoption
17.11.
Secrets Of Ethiopia Adoption
17.11.
Learning About The Capital Of Ethiopia