Informace o zemi
Organizované zájezdy
Fotogalerie Etiopie
Oblíbené trasy a programy (individuálně)
Komunikujte s námi
Radek Burda fotograf
Kontakt

Faranji s.r.o.

podchod stanice metra Anděl
Na Knížecí, Praha 5, 150 00

info@fotovandr.cz

Malecón, molo svobody

Kdo by se nenechal okouzlit kubánskými tanečními rytmy? Kdo by nechtěl ochutnat skleničku úžasné „Cuba libre“, kdo by nechtěl zavítat na tento okouzlující ostrov a na vlastní oči spatřit jeho šarm a svůdnost? Drajv a esprit, který se na nás valí z proslulého filmu Wima Wenderse „Buena Vista Social Club“, nutí každého z nás pohupovat se v rytmu eroticky nabité rumby, tance, který světu dala Kuba. Havana je dnes v Evropě populární tak, jako byly za časů Václava Fischera Kanárské ostrovy. Na Kubu, na ostrov svobody, dnes dosedá každých deset minut jeden po střechu napěchovaný boeing z Evropy. Vivat la Cuba.


Havana je Malecón a Malecón je Havana. Nic totiž není více duší a srdcem Havany než právě toto nábřeží. Na malém prostoru, vlastně spíše na pidikousku města najdete celou Havanu a její historii. Malecón nejen přežil všechny režimy, ale navíc jimi prošel se vztyčenou hlavou. A díky svému charisma se stal nesmrtelnou legendou – místem, kde čarují přírodní živly a potkávají se živelní Kubánci. Oheň a voda. Jak ale vidno z fotografií, na Kubě ani voda není chladná. 


Volnost a svoboda

Malecón je přímořská promenáda vystavěná jen asi metr nad hladinou vody. Molo je úzké, zato se vine téměř po celém havanském pobřeží. Malecón je pro Kubánce, díky svému pohledu otočenému k americkým břehům, symbolem volnosti a svobody. Malecón, to je oblíbené místo pro dostaveníčko mileneckých dvojic, ranních běžců, pejskařů na svých procházkách, či rybářů se svými nekonečně dlouhými udicemi a kdysi i místem, kde jste si za pár dolarů mohli koupit prostitutku. Dnes už prostitutky na Malecónu nejsou. Policejní Castrův režim tu na ně pořádá hon. Vidět je můžete jen tehdy, když přistoupíte na jejich spikleneckou hru studentek pomáhajících vám s nalezením cesty.

První část mola, tedy přibližně půlkilometrový, osvětlený a stromy osázený úsek vedoucí od pevnosti Castillo de la Punta až po ulici Crespo, byla postavena už v roce 1901 za americké intervenční vlády. Přestože hlavním důvodem  k výstavbě mola byla původně snaha ochránit Havanu před mořskými vlnami, od počátku sloužil Malecón jako oblíbené místo pro setkávání domácích obyvatel. Je tomu tak dodnes. 


Kus srdce za Malecón

Malecón je totiž demokracie. Malecón je místem, kde se scházejí především obyčejní lidé, kteří nemají peníze na to, aby zašli na diskotéku, kde se platí pouze v devizách, kterým se tu říká konvertibilní pesos. Ty představují až desetinásobek běžné ceny. Jsou tu Kubánci na věčné večerní štrapáci, kteří nemají peníze na to, aby se ubytovali v nějakém hotelu pro cizince. V ruce láhev s bílým rumem, kterou tu můžete koupit za 80 korun, a všude kolem uhrančivá latinskoamerická muzika. Na Malecónu najdete v noci celé rodiny, které žijí z chytání ryb a stále horují pro Castra.

Ach, Malecón. Kdo viděl ty staré koloniální paláce na pokraji zhroucení, tu divokou vodu tříštící se o Malecón, ty šťastné Kubánce s trumpetami na ochozech vřeštící své drásavé sólo hluboko do noci, ten tu nechá kus svého srdce.


Socialismus nebo smrt! Tak většinu svých projevů končil commandante Castro. Smrt je to poslední, na co se tu, na Malecónu, myslí. 
Partnerské weby: LastMinute dovolená | Dovolená na horách | Vandrování světem, fotogalerie | Dovolená Tunisko | Dálky.cz | Fotky s duší | Kréta