Faranji s.r.o.
podchod stanice metra Andìl
Na Kní¾ecí, Praha 5, 150 00
Kandovan – vesnièka skøítkù
V severozápadním rohu Íránu, asi ¹edesát kilometrù ji¾nì od mìsta Tabríz se nachází zastrèená vesnice Kandovan, v místním dialektu vyslovovaná Èandovan. Statisíce turistù létají ka¾dý rok do turecke Kappadokie, aby na vlastní oèi uvidìli jeskynní bydlení. Záplavy turistù a suvenýrù, zasypané nebe balony dìlá z této atrakce disneyland. Kandovan si díky nezaslou¾ené povìsti Íránu stále je¹tì zachoval svùj pùvodní ráz neznièený turistickým byznysem. V té kouzelné, sedm set let staré vesnièce stále mù¾eme vystopovat dávnou historii a nechat se uná¹et èasem, ve kterém nejsou telefony a internet a kde je setkávání se nad ¹álkem èaje nebo kávy nadøazeno nade v¹e.
Obec Kandovan je souèástí regionu Urmia, rozkládajícího se kolem stejnojmenného jezera, kraje, kde pøedchùdci Per¹anù a Médù byli poprvé zaznamenáni ji¾ v roce 844 pøed Kristem na asyrských nápisech. Co dìlá vesnici Kandovan tak jedineènou je fakt, ¾e mnoho jejích domù bylo vytesáno v jeskyních, které se nachází v tvarovaných ku¾elích, pøipomínajících pohádková mìsteèka skøítkù - trollù. Kamenné útvary ve tvaru ku¾elù pøirozenou cestou vytvoøené ze stlaèeného sopeèného popela zpùsobují, ¾e krajina vypadá jako obrovská termiti¹tì. Tento zpùsob bydlení – moderním civilizaci mo¾ná nepochopitelný, je v¹ak místním lidem znám ji¾ odpradávna a ostatnì není ¾ádnou specialitou jen tohoto kraje. Stejný zpùsob ubytování v jeskyních mù¾eme tøeba nalézt i v Èínì, Tunisu a jinde a moderní vìda si pro tyto lidi dokonce vymyslela název troglodyté (Troglodyté znamená jeskynní lidé: nìkoho, kdo ¾ije v jeskyni, hlavnì ale nìkoho, kdo patøil k prehistorickým jeskynním obyvatelùm. Troglodyta ov¹em pøenesenì je také ten, kdo ¾ije v ústraní.).
Podle povìsti byla tato obydlí vytvoøena lidí prchajícími pøed postupující mongolskou armádou a pùvodnì jeskynì slou¾ily jen jako uprchlické úkryty, které se po mongolské nadvládì pro mnoho lidí pøemìnily z domovù doèasných na ji¾ domovy trvalé. Jiná legenda v¹ak zas praví, ¾e jeskynì naopak slou¾ily jako úkryty pro osm stovek vojákù, kteøí se ji¾ rozhodli dál nebojovat, aby pak snad nejromantiètìj¹í legenda pøi¹la s tím, ¾e obyvatelé si tyto jeskynì vybrali proto, ¾e se v nich nenacházeli hadi. Historická pravda v¹ak bude pravdìpodobnì daleko prost¹í. Jeskynì jsou prostì vynikajícími tepelnými izolátory a bydlení v nich je nejen snadné na poøízení, ale i pomìrnì teplotnì luxusní. Ostatnì to dodnes mnohé obyvatele Èíny nutí vracet byty vystavìné vládou v moderních panelácích a znovu se vracet k pùvodním jeskynním obydlím, která jsou v létì pøíjemnì chladná a v zimì nikoli vyzmrzaná.
Taking A Journey Through Ethiopia
17.11.
Learning To Sing Ethiopia Songs
17.11.
The World Of Ethiopia Music
17.11.
Staying In Ethiopia Hotels
17.11.
The History of the Ethiopian Flag
17.11.
Discovering Ethiopia Culture
17.11.
The Battle For Ethiopia Children
17.11.
The Promising Future Of Ethiopia Adoption
17.11.
Secrets Of Ethiopia Adoption
17.11.
Learning About The Capital Of Ethiopia