Faranji s.r.o.
podchod stanice metra Andìl
Na Kní¾ecí, Praha 5, 150 00
Etiopské nábo¾enské svátky
Nábo¾enství hraje dùle¾itou roli v ¾ivotì Etiopanù. Obøady v pravoslavných kostelích jsou jedineèné a pùsobivé, mezi v¹emi pak vyniká zejména svátek Timket a Meskel, které se celé ulice a kostely rozzáøí barvami. Lidé obleèení v tradièním kroji oslavují svátky po celé zemi, celé dny a mnohdy celé noci. Etiopie má øadu festivalù po celý rok poèínaje jarem.
Nav¹tivte fotogalerii - svátek MeskelÈas etiopského Nového roku, také nazývaný Enkutatash nebo Kidus Yohannes se slaví 11. záøí, nebo také - podle etiopského kalendáøe - 'Meskerem' 1. To je zaèátek skliznì, to je i èas pro setkávání se a svatby. Dal¹í významnou nábo¾enskou oslavou je svátek Meskel, který vychází na 27. nebo 28. záøí, a který se slaví na pamì» nálezu pravého køí¾e z Hory Tábor císaøovnou Helenou. Podle legendy byl køí¾ sestaven ze tøí druhù døeva a jedna èást byla z døeva etiopského. U pøíle¾itosti svátku se na otevøených prostranstvích ka¾dé vesnice èi mìsta vztyèuje obrovská hranice, kde skupina knì¾í a taneèníkù v barevných krojích zpívá a tanèí své písnì a nábo¾enské chorály. Nejvá¾enìj¹ím a nejvíce oslavovaným svátkem je svátek Timket, Zjevení Pánì, který pøipadá na 19. leden a je pro náv¹tìvníky z ciziny asi nejpøístupnìj¹í a nejvíce si ho mohou u¾ít. Svatý Tabot, replika Archy úmluvy, je vyne¹ena z ka¾dého kostela v celé zemi den pøed oslavou a je pøine¹ena do centrálního prostoru, kde se obøad bude konat. Následující ráno se církevní hodnostáøi obleèení v nejtøpytivìj¹í a nejnádhernìj¹í roucha a ozdobení nejtøpytivìj¹ími klenoty shromá¾dí kolem Tabotu a pokropí svatou vodou v¹echny køes»any.
Etiopské Vánoce proslavily zejména Lalibelu, nebo» pøi nich máte neskuteènou ¹anci vidìt knì¾í a mnichy, jak se pøi tanci zvlá¹tnì a truchlivì kymácejí a pochodují ve sváteèním prùvodu. Tato oslava pøipadá na 7. leden.
Nav¹tivte fotogalerii z etiopských velikonocEtiopské velikonoce pøipadají na dny okolo 23.-27. dubna a zejména na venkovì v horských oblastech se pøi nich hraje hra podobná kriketu, tzv. Genna. Svátek Fasika (Velikonoce) se slaví po 55 dnech pùstu a opravdu hlubokého hladovìní. Ortodoxní køes»ané v té dobì nejedí maso a ani mléèné výrobky, proto den po velikonocích je celá zemì zaplavena mrtvými kozami, berany, slepicemi a celá zemì se raduje. Na svátek velikonoèní jdou lidé do kostela se svíèkami v rukách, které se po pùlnoci rozsvìcují a èiní tak z obøadu zá¾itek vpravdì mystický a neopakovatelný. Hlavní bohoslu¾ba zaèíná odpoledne v 6 hodin a konèí asi okolo druhé hodiny ranní. Pak zaèíná ono hodování, pøi kterém se sní neuvìøitelné mno¾ství kuøecího a jehnìèího masa s injarou, tradièní etiopskou plackou a které se zapíjí tradièními nápoji (tella nebo tej). Stejnì jako Vánoce jsou i Velikonoce èasem, kdy se schází rodiny, pøejí si vzájemnì v¹e dobré a vymìòují si navzájem dárky.
Taking A Journey Through Ethiopia
17.11.
Learning To Sing Ethiopia Songs
17.11.
The World Of Ethiopia Music
17.11.
Staying In Ethiopia Hotels
17.11.
The History of the Ethiopian Flag
17.11.
Discovering Ethiopia Culture
17.11.
The Battle For Ethiopia Children
17.11.
The Promising Future Of Ethiopia Adoption
17.11.
Secrets Of Ethiopia Adoption
17.11.
Learning About The Capital Of Ethiopia